Hyni ne boten time.Cdo gje qe do te gjeni ne kete site eshte pjese e botes time.....eshte pasqyra ime... dmth. fjalet qe do te lexoni ketu jane te dedikuara dashuris time shoqeris sime, jane pasionet e mija , ndrojtjet e mija ... jane reflektimet e mija. do te gjeni tekste qe shum here edhe i kam jetuar dhe kane mbetur si kujtime dhe me kane dhene emocione te forta ne jeten time Mund te gjeni edhe fjale qe ne nje fare menyre edhe mund te ju detyrojn te te krijohet nje buzeqeshje te thjeshte e cila mund te jete e thjeshte por e nje kenaqesie te madhe ... Sme ngelet gje tjeter vecse tju uroj momente dhe lexime te kendshme!! Te jemi vetvetja ne kete bote qe dite e nate na perdor qe te na transmormoje cdonjerin nga ne nje qenije pa kuptim ..... do te thote te mposhtim armikun me te madh te jetes (Gzimi)by;cajle.com

Sa shumë të kërkova e dot nuk të gjeta,Ç’më humbe virane si sëpata pa bisht,
Më lidhe me litare, me ato gërsheta,E më pas mu zhduke tutje në Velesht.

Te kroi të prita, të zura pusinë,Po këmbën s’e theve, as shtëmbën me ujë,
Më le si kukudhin, të vetëm derëzinë,Nga jashtë s’e bëj veten, pa po qaj me kujë.

Ç’ma tregon pas gardhit, pastaj bëhesh fir,Ç’më sjell te burimi e s’më jep një gllënjkë,
Pse s’më do lanete, i lik’ a i mirë,Një shaka s’këmbyem, a makar një zënkë.

U dogja moj qene, ç’më bëre kështu,Si eshkë mu dogj shpyrti gjithë përcëllimë,
Të doja pas vetes, po mbeta kërcu,Si valëza mu zhduke tutje në Radiovce.

Po ç’më shtie çik nëpër zijafete,Me këngë pun’ e madhe, mornica në trup,
Ti harroj kusuret, jo jo, s’jam në vete,Kujtoj se je imja, se prapë s’do të humb.

Dhe të zhvesh me mendje, të puth si di unë,Nën gushën fildish, dhe më poshtë në sisë,
Mbi kashtën flori, lakuriq ndën gunë….Ah prapë firaune mu fshehe në Shashicë….

Si qeni të ndoqa, këputa zinxhirët,I kuita hënës, s’e pata qeder…..
Ah moj në te zënça, të zitë e ullirit Siç ma bëre mua, dyfish do ti nxjerr….

Jo puthja s’bën derman, kafshimet janë pak,Zhuritur nga flakët prapë ndizen kaminat,
Të shqepemi vënçe e kemi bërë hak,Jo buzët, jo gjuhët, do puqim anginat.

Do të ndjek gjithë botën, pa të zënë s’ka,Me keq nga ç’ka vajtur nuk ka ku të vejë,
Në Dukat në iksh, a në Gus Babà,
Në New York qofsh, a tutje në LA….
Me lae te vetmuar me le te shkruj vargje , Me vija loti ato rin shkrur ne zemren time per gjithmonë!
Pse moj drita ma berre ket pse mojë,Arlinda zemra ime eh me e ditë se çben shpyrti per ty?
Ne zemer prap te kam ,ne shpyrt je LIinda ime kuptoje fjalen TE DUA ...
 
VUAJTJE DHE MIRZI
vuajtje dhe merzi lot e vetem lot e kujtoj e dashur ndarjen sikur sot e kujtoj ate dite diten e veshtire kur me the zemer mua lamtumire kur ne syte e mi loti te me pikoj dije se ne zemren tende me nuk ekzistoj ne qastin e fundit kur vdekja ka ardhe do te pres e dashur me fustan te bardhe nese une per ty ne rini e dhash jeten do te me mbetet mbrese qe se kuptova te verteten do te dua shume edhe nje ate bote sdo te jem i lumtur por do te qaj me lote do te vuaj me zemer edhe ne ahiret se bota tjeter te gjitheve do na pret nese e kopton nje dite vuajtjen qe kisha per ty do te kuptosh se te kam dash dhe te dua perseri te dua te thash nga zemra askush te mos na ndaje tani pa ty une mbeta me lot ne sy te qaje dhe ne zemren ta dhurova per ty nuk mu dhimb fare sepse te deshta shum se ishe nje femer qe une u'cmenda fare per ty per ty jetova ze,rem me zjarr e hodha por ti me ike pa meshire duke te kerkuar kurr nuk u lodha nje lot per ty me mbeti ne zemren time kujtim mbeti mbarimi
 
PER TY
per ty je strukur ne thellsine e shpirtit tim ne trupin tim jemi ber nje ne ender je para buzeve te mija pse dahurika une te ndodhi ter kjo per ty do te beja cdo gje do te hyja ne zjarr do te ndizja tretem ne mendime te hutuara e mendja ime gjen brehje kut te kujton ty sa te paqelluara jan pytjet qe ja bej veh\tes a thua a me don e lehtas rrjedhin lotet vertet te dua pse nuk me kupton po shkruaj me forcen e lapsit te deshta te dua dhe do te dua gjithmon edhe nese me trup do ti takoj tjetrit shpirti im do te takoj vetem ty do te jesh pjes e pandar shume e jetes time kur trupin tim do ta mbuloj dheu i zi shpresoj se do te me pushojn dhibjet e zemres lotet e derdhur per ty ateher do ti takojn vetem zotit shpresoj se do te me fal se ja bera mekatin vetes dua te dashur ty ma shum se jeten ah sikur te jemi bashk e sikur te mos mendoj per vdekjen vetem per ty vetem per tyy
ME MIR TE ISHA
Me mire te isha une nje shkemb dhe dallget te rrihnin ne koken qe s'me dhemb Nese me mire do te ishte te isha une nje mal dielli me rreze te me griste kemishen e bardhe Edhe me mire do te ishte te isha une nje peme me fruta e gjethe te blerta qe kur te mos bien me mire akoma do te ishte te isha une nje kenge tinguj e nota te mbillja ne cdo vend Por une e di, e dashur kam nje detyrim gjithmone me ty,ne lindje perendim jo s'mund te jem as shkemb, as mal, as peme thjesht nje njeri per ty une do te jem Se ti je motiv i jetes time vec per ty do te jetoj ti me ben te fle pa mendime vetem ty une enderroj Sikur te isha
nje cop qielli i ftohte ne zemren tende do vija une te qendroja ngrohte edhe nje yll te isha me diellin ne drite ne sy driten time te gjith une do te ta falja ty
O Zote Ku te gjej sherim per zemren dhe shpirtin tim Vuaj e qaj me lot se dhimbjet sdurohen dot Nese ne kete bote zemren time e vret Ne boten tjeter xhehnemi te pret Falma o zot i madhi vetem nje pike shprese Mos te jetoj me vuajtje por te di se qka te pres Nje lutje te vetme kam per ty i madhi zote lutem merrma jeten Se dhimbjet sdurohen dot Zoti krijoi njerezine Dashurine ua la ne mes si te ben te lumtur Sa Leht te luash me ndjenjat e mija por mos haro per kete te gjykon dashuria Shpetimin nga zoti dhe ndihmen po e presSe pa dashurine tende Vio Linda besoo do te vdes KUR NE JETEN TIME NE VAJZA ME NUK BESOJME VJEN REND TA THEM POR TE GJITHE QENKAN NJESOJ Mallkimet qe i pata te gjitha ty ti thashTash dashurine time ne dore te Zotit e lash.............

Ska me Enderra

Ska me enderra kur ti mua me shfaqesh ska me takime se di per qfare shkaqesh ska me enderra as kurr me sdo te kete se jam ne vetmi te zeze
me lot ne kete jete ne vendin tim tash loti le te flet le te tregoje mallin qe kam dhe qe tash jam vet ska me enderra
ska me perqafime te gjitha tash u fshine ne ket zemren time ska me enderra
dhe me vjen shum keq se dikush na ndau por sdi cili dreq
nese prap me kthehesh une do te pranoipor nese ndodh nje dite
ne enderr tme shfaqesh pa priturdo te zgjohem dhe do te puth ne faqe aktpadi kam me ngritur....
se vetem ty VioLisa Jam duke te prit se tradhetia jote e rende thell ne zemer me ka vra

SI NDIHEM PA TY

Ku me ike ku humbe ku u trete nje plage ne zemer me mbete nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer VioLisa qe perjete ruhet Se di c'me ndodh kur jam me ty Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton Koke e kembe ti me pushton. S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane Kur koken ve tek gjoksi im S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!
S'e di c'mendim ke ti per mua Kur te shtrengoj dhe te them te dua Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua? S'e di c'do te ndodhe me ne te dy Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite S'e di a do te shoh me o drite? S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll Pa ty kjo bote s'do kete kuptim S'e di o fiksim i trurit tim.
S'e di valle a do te duroj Pa e puthur me ate goje Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore. S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por edi sa shume te dashuroj E di sa shume ti me gezon Kur pak vemendje me kushton.
E ndjej se shume do te te dua Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje Emrin VioLisa do te kem ne goje.
S'e di sa shume do te zgjase kjo jete S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri : Ajo qe dua VioLisa je vec.......... Ti.

PSE???
Pse jemi te ndar Dhe sjemi te bashkuar Pse Zoti na ka vrar Kaq shum jemi larguar
PseSyt e mi, Po rrjellin vec lot Nga qe jemi largDhe ste perkellel dot
Zemra nuk me rreh Se nuk degjon Gezim Sepse ti mungon
Ne Kraherorin tim Pse Zemra sme rreh Se per ty ka ndjenja
Pse syri sme shef Sepse ti je rrezjaTa zgjellesh nje rruge
Sa nuk esht shum von Qe te vish tek un
Zemrat Ti bashkojm Une jam Pellumb
Ti je PedhumbeshNe Zemren time
Gjithmonm do te jesh
Ti je

Ti je shpres ti je gezim ti je loqka e shpirtit tim te kam han
e te kam drit te kam zemer te kam shpirt.
Mbes ne shpres dhe pa durim qe t'me behesh Fati im

Mos më lerë...

Syt më janë verbuar veq më t'pa një herë; të kam dashuruar si lulën n'pranverë!
Mos më lerë n'vetmi si qyqe t'mallkuar, me shikim të parë të kam dashuruar!...
Së pari kur t'pashë m'ke lën shumë mbresë, mos më ler të vuaj
mos më ler më shpresë... Porsi dallëndyshënunë më g'zim të pres,
mos më lerë të shuhëm mos më lerë të vdes...

Sa Larg Meje

a larg meje me sy te kerkoj askujd ste gjej sa larg me je
Me shpirt te perqafoj sa shume te shtrengoj
sa larg me je S'e ndin ket dashuri ket vuajtje per ty
sa larg me je
Me lotet e syve te mi do te ujitja si me buri sa larg me je
Po te mundja te ofroj kur me sdo te leshoj
sa larg me je

Dashuria e Pa BeS

Dashuria E pa bes më thaje për ty
Dot të vdes skam gjum në sy tu
Mendu për Dashuri/ dashuri dashuri
Nuk thuhet kot të Djek në Zemer të
Le pa Lot skam Lot në sy tu Mendu
Për ty, Vuaj për Dashuri por skam
Fuqi Nuk muj ta gjej një Lumturi E pa
bes qenka kijo Dashuri Nuk paska
Kufi të Jetojsh pa Dashuri
A Dashuri më Mungon shumë ti
Më le pa gjum në sy jam duke Qar për Ty
Ku muj të gjej Un Ty Moj Dashuri
A nuk të vjen gjyna qe më Le në vetmi
Kam jetuar Jetën pa Dashuri dhe dot të
Vdes për Dashuri Amanet po ta Lo
Eja te vori im dhe më Vizito një pik
Uj më derdh Mbi Varin tim nuk E Harroj
At Dashurin, Mos harro Moj Dashuri
Se ti në Var muke SHti Vdiqa pa të par Me Sy Lamtumir Moj Dashuri

BUZËT

Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty
Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon
Për ty që të dua
Do të them sukses
Për ty kam lindur
Për ty do të vdes

TË DUA

Të dua të pres
Nuk dua të vdes
Me ylzit e natës
Unë të përshëndes
Kujto erën e mali
Kujto erën e lehtë
Kujto zemrën time
Që të don për jetë
Ah sa natë e lumtur
Ah sa natë e qetë
Gjithmon më kujtohesh
Nga ora 12-të
Të dua pa masë
Të dua pa mbarim
Të dua më shumë
Se sa shpirtin tim
Të dua ,të dua
Për ty do të vdes
Por ti a më don mua?
Përgjigje po të pres?

Pse Me Ike

Te dua me beso te prita mos haro te gjitha per ty i lash po ku je ti tash pse me le kaq shum te vuaj vetem pse jam dashuruar
kur e ke njeriun qe te don dhe vetem per ty po mendon te pres me mall une ty qe te kthehesh perseri
mos humb kohe mos umashtro
te lutem mos me haro

Jeta pa ty

Tani une po vdes qe ne parajs te jetoj Do te pres atje qe te te dashuroj Do te lutem per ty tek i madhi Zot
Qe ti te jesh e gezuar kurr mos te derdhesh lot. Do ti lus edhe engjujt qe te jen me ty
Pasi qe s’mke mua qe te mos jesesh ne vetmi Gjithmone ty te thoja dua te jetoj
Por pa ty une jeten s’mund ta paramendoj.

DËSHIRA

E kam një dëshirë
Oh sa është e thjeshtë
Me ti puthë buzët
Tjeter s’kisha deshtë
Sa e ëmbël është jeta
Sa e ëmbël është rinija
Por më e ëmbla
Qenka dashurija

Me fal

Me fal qe te shkruaj Me fal qe per ty vuaj Me fal qe ne ty jam i dashuruar Me fal qe pa ty s’mundem me jetu Me fal qe pot e therras
Me fal qe per ty flas Me fal qe kam gabu Me fal qe te kam kerku Me fal qe per ty kam mendu Me fal qe te kujtoj
Me fal qe nuk mundem te te harroj Me fal qe po te flas Me fal qe te shkoj mbas Me fal qe te shikoj
Me fal qe emrin tend ne gjume e permend Me fal qe kam qen i marre
Me fal se kjo ka qen dashuria ime e pare Me fal qe te bezdis
Me fal qe kam gabu dhe njehere Me fal qe shume ne ty jam dashuru
Me fal qe kurr une z’do t’mundem me te harru.

Kujtoj

kujto sa lotet per ty i kam derdhur kujto zemren si po me vuan
kujto te lutem sa te kam dashur dhe doren qe tash per ty po shkruan
lindur me ndjenja lendova vetveten besova ne genjeshtra
e jo ne te verteten

Veleshta

Veleshta, ma more dashurin qe e kisha afer tash e ca vite
Veleshta
te urrej,ma more jeten time
Veleshta
ti ma more at e mua me le vetum me le:

Veleshta

une nuk e di qfar ben ajo a bbredh posht e lart apo se
si bredh ne ty Veleshta
Veleshta Fiku ti Qe ajo te vi prap Tek Prespa
Tlutem Veleshta ....

NE PRAG TE ASAJ SHTEPIE

Une kaloja prane asaj shtepie
dhe vetem shikoja perreth
kur koken e ktheja me mendimin
se diku do me shfaqeshe ti.
Por ja qe askend nuk shikoja
veq gjysme e hapur qendronte dera
qe lehtas mendimet mi trazonte
e me pershperiste: “Hyr Brenda”.
Si biseda jone e lene ne mes
ashtu rrinte nganjeher dera
ne heshtje ndjeja se kraherorin
fuqishem ma trokiste zemra.

NJE CIGARE

Nje cigare ne buzet e mia tymi fytyren ma mbeshtjell ngadale ti rri e merzitur, zhytur ne mendime pa me thene nje fjale.
Emerimi larg…, copeza mendimesh shperndahen dhe ne mendje me vijne serish eshte ver, por dimri i heshtjes tende
zemren time ngrin. Biseden tone te sotme e kam te veshtir, si ta filloj s’di mos valle ta shuaj cigaren
qe per here te pare, ne buze me eshte ngjitur?

SONTE

Sonte jam vetem ne dhome qielli me litar shiu dritaren rreh dhe xhamat pika loti nje nga nje

rrezojne per dhe. Malli per ty gjumin larg ma ka quar gjithqka fle veq hena strukur pas resh
me pergjon mua.

Kujtoj

kujto sa lotet per ty i kam derdhur kujto zemren si po me vuan

kujto te lutem sa te kam dashur dhe doren qe tash per ty po shkruan
lindur me ndjenja lendova vetveten besova ne genjeshtra
e jo ne te verteten

gidip gelen kirmizi

 


Datenschutzerklärung
Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!